You are here: Home Fórum Web Použitelnost stránek
Document Actions

Použitelnost stránek

Up to Web
  • Použitelnost stránek

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenský at duben 30. 2010

Reaguji na Aliho příspěvek stran použitelnosti stránek horce.cz.

Nebylo by možné udělat nějaký krátký workshop. Třeba na Dubině. Zkrátka
    zajistit připojení a projektor na zeď a všem, kdo mají zájem publikovat
    na Horce.cz, ukázat jak na to.

Ano, to by možné bylo. Pokud to někdo zorganizuje, rád přikvačím s notebookem a s CDMA modemem a můžeme si prakticky ukázat, jak se se stránkami pracuje. První volnou středu mám 19. května.

Ja jsem byl docela vyřízenej, když jsem za 30 minut napsal článek a
    připravil fotky a pak jsem se snažil dalších 90 minut naládovat to na
    stránky. Protože mi nešli přidat fotografie, musel jsem je nakonec dát
    na Picasu a vložit to z ní.

Inu, editor Kupu není moc promakaný a takové umisťování fotografií přesně do místa, kde si je představuju, není med. Na druhou stranu web není a neměl by být WYSIWYG. Myslím si ale, že hlavní problém byl v tomhle konkrétním případě v tom, že fotografie je potřeba nejdřív na web nahrát (někam do své složky; třeba si na to můžeš vyrobit podsložku s názvem článku). A teprve potom je možné přidávat fotografie do článku. Zkrátka vybíráš je ze složky na webu, ne ze složky na lokálním disku.

Pak ještě čekám než to bude zveřejněno. Já si rád nechám vysvětlit proč je to zveřejňování nutné.

Revidování obsahu před zveřejněním slouží dvěma účelům:

1. Kontrola po stylistické stránce — občas mi někdo dá echo: „hele, dal jsem to ke zveřejnění, oprav mi tam, prosím, chyby“.
    2. Kontrola po obsahové stránce (čti: cenzura) — pokud má být něco zveřejněno pod hlavičkou HORCE, nesmí to být v rozporu se stanovami, dobrými mravy, atd. Proto podléhá zveřejnění obsahu jeho revizi předsedou a/nebo webmasterem.

Něco jiného jsou komentáře k článkům (tam je jasné, že jde o osobní názor komentujícího a psát může kdokoli cokoli). Obdobně v diskusním fóru nepodléhají příspěvky schvalovacímu procesu, ale na druhou stranu nelze přispívat anonymně. Protože jde o oddílové fórum, má každý člen k dispozici účet, přes který se na web, potažmo do fóra může přihlásit.

Možná jsem sám, kdo má takové problémy, ale možná ne. A třeba se tu tak málo publikuje, protože lidi nevědí jak na to.

Zcela jistě nejsi sám, kdo se s ovládáním webu potýká. Času, který můžu věnovat tomu, aby to tak nebylo, je ale málo. Můžeme udělat navrhovaný workshop, pokud o něj bude zájem. V dohledné době se mi snad povede přejít na novější a uživatelsky přívětivější verze software, který tento web pohání (viz extra komentář k tomuto tématu). Pokud by to ale bylo potenciálním přispěvatelům málo, zbývá jen jedna možnost: že někdo vytvoří alternativní web, na který se převede obsah stávajících stránek a kde bude všechno fungovat líp.

• Re: Použitelnost stránek

Posted by Josef Novotný at duben 30. 2010

Když jsem se to byl schopen naučit já, samouk, tak snad už každý. Na školení se taky hlásím. Možná by bylo dobré všem odeslat mail z Horce, aby se to doneslo i ke generaci kmetů (Korčák, Lukeš), kteří by po mém soudu měli být schopni sesmolit článek.

Mně osobně na nějaké pružnosti nesejde, naopak, někdy neuškodí pozvednout zrak a povzdechnout si: Vót tumany čórnyje, akeán zeljónyj, daváj, papijóm! Ale ta grafika by stála za to, trochu ji zhipíkopunkorastovatět, jak se na HORCE sluší a patří. :)

To ostatní jsou detaily. Nechci sesazovat praotce Němce ze stolce v hlavičce, ale v tom lese za ním, by mohly vykukovat i xychty ostatních. Taky na úvodní stránce je bez obrázku smutno. klidně by tam mohlo něco přehrávat namátkové obrázky z galerií. Jako pisatele mě nejvíc sejří, že nejde dělat odstavec v textu, že každým entrem to odskočí o tu větší mezeru.

Hlavní věc je, že se zvýšil zájem o přispívání, někdy už jsem měl strach něco napsat, aby už mě někdo neposlal do lesa tmavýho, že mi hrabe a ať si založím vlastní stránku. Podle mě, je si třeba uvědomit, že tenhle web vznikl před Facebookem a pro nás členy HORCE ho vlastně předstihl. Já osobně to vnímám tak, že díky Orbisovi nemám potřebu na FB lézt, protože svý přátele mám tady a při každým spuštění kterýhokoli počítače letím sem jak správnej notorik cvaknout co je novýho.

• Re: Použitelnost stránek

Posted by Aleš "Ali" Podivínský at duben 30. 2010

Diky, diky za založenou debatu.Já se tedy určitě na workshop hlásím. Kdo další se přidá, napište to sem. Ať je jasné jestli má cenu to zorganizovat. Všechno ostatní určitě probereme tam. Budu se těšit.