You are here: Home Fórum Vzkazy Jistítka - jaké používáte, co doporučíte?
Document Actions

Jistítka - jaké používáte, co doporučíte?

Up to Vzkazy
  • Jistítka - jaké používáte, co doporučíte?

Posted by Michal „Mik“ Pavlík at z� 30. 2012

Ahoj, uvažuji o nákupu nějakého poloautomatického jistítka. Přečetl jsem si řadu diskusí na Lezci a dalších serverech - a co člověk to názor (Mnohdy i ne zrovna konstruktivní názory - nadšenci jednoho typu, zarytí odpůrci čehokoliv jiného, apod.) Obracím se tedy i na vás. Předpokládám, že každý také vlastníte nějaké jistítko a dokážete napsat pro a proti. Tak doporučte nějaké na lezení jednodélkových cest (např. na Kreutzberg). Co Gri Gri 2, co Click Up či Mammut Smart? Anebo kýbl a nic jiného? ;) Díky.

• Re: Jistítka - jaké používáte, co doporučíte?

Posted by Zdeněk „Fábera“ Němec at � 03. 2012

Čau Michale.

Čekal jsem, že ti tu odpoví spíše nějaký "odborník". Já se v těch věcičkách sice orientuji, ale nepoužívám je. A vlastně mě nikdy nenapadlo nějak hlouběji se o ně zajímat. Pokaždé, když jsem si koupil nějaké jistítko, byl jsem s ním spokojenej. Opravdu se mi nestalo, že tu nebo onu věc nechci. Důležité je s tím umět zacházet!!!

Osobně při lezení používám kyblík a jsem s ním max. spokojený. Malý, lehký a blbuvzdorný. V práci osmu a teď i GriGri, ale s tím se mi blbě slaňuje (starší lana v něm plynule nekloužou), ale jinak je grigrina asi na jištění nejpohodlnější. Jen se může zdát, těm co s ní denně nepracují, maličko složitější. Ti, co ji mají, nedají na grigrinu dopustit. Ale do skal stejně musí tahat další jistítko, protože s grigrinou neslaní s lanem na dvojito...

Universální rada, ani vyhodnocení nejlepšího jistítka, asi neexistuje.

Click Up a Mammut Smart jistě špatný také nebudou, ale já zkušenost s nimi nemám.

Posted by Aleš "Ali" Podivínský at leden 21. 2013

Ahoj Michale, tak ja se pridam se svou trochou do mlyna.

Dlouho jsem jistil jenom osmou. Ted uz nejaky cas s grigrousem. Me docela vyhovuje, az na to povolovani, kdy se ma s tlustsim lanem tendenci sekat. Staci se ale naucit grif a palcem si ten mechanismus pridrzet a je to naprosto v pohode. Ovsem treba moji Katce to absolutne nejde a nedokaze lano rychle podavat, kdyz nahore cvakam. S nateklejma bandaskama a napul nabranym lanem pak nadavam jak ten nejhorsi dlazdic. Asi ji to nejde, protoze je od prirody levak (to znamena, ze pise levou rukou) a grigrina je preci jen konstruovana na jednu stranu a nic s tim nenadelas. Me osobne na grigrim vadi, ze nemas moznost dat padajicimu poradny dynamicky prokluz a tim ucineji tlumit padovou silu. Proste se to kousne a nepusti ani o kousek. Ale to nedokaze asi zadne autojistitko.

Jinak jsme ted od kamaradu dostali kyblik a po prvnich zkusenostech mam pocit, ze to je to nejlepsi, co jsem kdy na jisteni mel v ruce.

Kazdopadne nabizim, kdyby jsi sel nekdy na Krojc, stav se u nas pod kopcem a muzu ti grigrouse 1 pujcit k vyzkouseni. A nebo jeste lepe, prijd na Letecky den. Urcite bych ho chtel zase v brzke dobe usporadat. Kdyz bude pocasi klidne uz v unoru. Skakalo, letalo, padalo a jistilo by se pravdepodobne na novem moste v Litomericich. Jistitek se tam snad sejde povicero, takze bude moznost si zkusit jak dobre se s cim chyta. Dam vcas echo i sem.

Posted by Zdeněk „Fábera“ Němec at leden 23. 2013

Jo, na grigrinu jsem si taky chvilku zvykal a zvykl. Ta finta s palcem řeší to zadrhování při podávání lana. Může se to naučit i levák. Je tam zase jiný postup. Grigri je velice pohodlný. Co mi však vadí nejvíc, je že nejde dát ten prokluz. Proto to u mne grigri nevyhrává.

Kýbl je jednoduchý, šetrný k lanu, ale na rozdíl od grigri, musí jistič dávat pozor. A to si myslím, že taky není na škodu. Chybka je, že kýbl jednoduše nezamkneš při slaňování jako osmu.

Teď budu mít na stěně možnost vyzkoušet Click Up a ATC® - Guide od Black Diamond a prý ještě něco. Je toho tolik...