You are here: Home Členové Rostislav Opočenský Pjištění pro horolezce
Document Actions

Pjištění pro horolezce

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2009-03-17 07:12

Lezete, lyžujete, bikujete, skialpujete, bouldrujete nebo provozujete jiné aktivity v outdůru? Pak právě pro Vás je dobré si sjednat nějaké pojištění. Ono strávit den na lůžku v zahraničí, je pro Vaši kapsu rozhodně těžší, než den u nás i po Julínkově zdravotní reformě. A takový vyhlídkový let vrtulníkem kolem nějakého Alpského vrcholu, bude taky dražší, než vyhlídkový let s Andulou kolem Řípu...

A z těch několika málo možností, jak se výhodně pojistit (ona ne každá pojišťovna do takového rizika jde a když, tak si to nechá zaplatit), zde uvedu pouze dvě nejdostupnější a asi i nejvýhodnější. 

 

Jedna možnost je se pojistit přes pojišťovnu UNIQA a.s., která má s ČHS smlouvu a pojištění je tedy i vázáno na členství v této organizaci.

 

  • Pojištění se vztahuje na horolezectví i sportovní aktivity, které lze chápat jako trénink pro horolezectví (např. i lyžování), včetně úrazů při dopravě. Pojištění se však nevztahuje na úrazy vniklé v důsledku plachtění, létání, při motoristických sportech, motorových sportech na sněhu a ledu a při sjíždění divoké vody a bojových sportech. 
  • Pojištění lze sjednat buď standardní (970 Kč) nebo nadstandardní (1320 Kč). 
  • Bližší podmínky naleznete zde: Podmínky léčebné pojištění Uniqa 2009.doc (dokument MS Word)Podmínky léčebné pojištění Uniqa 2009.doc                    
  • Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně pojištění neváhejte kontaktovat sekretariát ČHS!

 

Další a asi nejznámější a nejuniverzálnější pojistkou je členství v Alpském klubu.

 

 ALPENVEREIN

 

     Součástí členství v tomto horském svazu je i unikátní systém pojištění prakticky všech druhů pohybových a sportovních aktivit provozovaných ve volném čase vč. pojištění tzv. rizikových druhů sportů. Velice důležitý přitom je ten fakt, že pojištění, která jsou součástí tohoto členství, platí i při rekreační dovolené a většina druhů pojištění platí i při služebních cestách. Všechny druhy pojištění, kromě pojištění spoluodpovědnosti, tj. pojištění sportovních aktivit, rekreačních pobytů i služebních pobytů platí po celém světě. Více o tomto systému pojištění v samostatném letáku

 

Celosvětový servis pro členy Alpského klubu - Alpenverein Weltweitservice

 

Nabídka a registrace členství v AV včetně všech organizačních návazností je prováděna z Prahy. V centrále AV v Praze na adrese ALPY, Štefánikova 63, 150 00 Praha 5, tel. 257 328 388, fax 257 324 265, e-mail: alpy@alpy.cz budou vaše žádosti vyřizovány i v budoucnu.

Jakékoliv další potřebné informace ohledně členství v Alpenvereinu a výhod spojené s ním, najdete na

 

 www.alpenverein.cz

 

A ještě pár informací k úrazovému pojištění, která lze sjednávat pouze prostřednictvím sekretariátu ČHS.

 

 ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ U POJIŠŤOVNY KOOPERATIVA A.S.

 

 

ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ U POJIŠŤOVNY ČESKÉ SPOŘITELNY A.S.

 

  • Pojištění se vztahuje pouze na činnosti, ke kterým dojde při provádění horolezecké činnosti a činnostech s ní souvisejících. Pojistnou událostí je pouze smrt následkem úrazu a trvalé následky úrazu.
  • Cena pojištění je 230 Kč.
  • Bližší podmínky pojištění naleznete zde: Podmínky úrazové pojištění ČS  2009.doc (dokument MS Word)Podmínky úrazové pojištění ČS 2009.doc

 

 A jedna praktická událost, má vlastní zkušenost z lyžovačky v Itálii.

6.4. 2006. Mimo vyznačené sjezdové tratě, tedy ve volném terénu, jsem nedoskočil, kam jsem potřeboval a následoval pád. Zdálo se mi, že se nic moc nestalo, ale při znovu nasazování lyží mi nějak plandá pravá ruka.Ihned si diagnostikuji zlomeninu zápěstí. Nezbývá mi než se sebrat a svah znovu vyšlápnout a sjet do jiného údolí a pak takto ještě jednou. Byl jsem tam blbec sám a uvědomuji si, že to není nejpříkladnější. Ale telefon jsem měl a číslo na místní horskou taky, takže zase jsem úplně mimo mísu nebyl. Po dvou hodinách se dostávám k restauraci na svahu, kde popijí bombardino moji známí a i Markéta. Je tam i Ivoš, chirurg z Rakovníka. Říkám "Ivoši, asi jsem si zlomil ruku" Nevím proč, ale všichni se smějí. Já říkám, "ale opravdu!" a vyhrnuji bundu. Ivo mrkne na opuchlou ruku a říká, že ne asi, ale jistě. Ivo vládne dobře Italským jazykem a tak ihned volá carabiniery. Je to vlastně obdoba naší městské policie. Přijíždí hezká černovlasá Italka v modrém mundůru na lyžích doprovázená už méně hezkým černovlasým borcem, stejně oděným. První pomoc v podobě dlahy mi provádí přímo na zahrádce restaurace. Cpu jim kartu pojištěnce. Tehdy právě přes ČHS u Uniqy. Ale moc je to nezajímá, respektive vůbec ji nechtějí.
Do údolí mě chtěli svést na tzv.švédských saních. To odmítám, a tak si to svištím v doprovodu policie dolu po svých na lyžích. Dole na mne již čekala sanitka a vezla do asi 80 km vzdálené nemocnice v Brixenu. Ivoš jede pro jistotu se mnou, ale s posádkou v sanitce si již moc nepokecal. Mluví mezi sebou jen německy a na italštinu moc nereágují. Do krásného města v Severním Tyrolsku Brixenu vjíždím s houkačkou a já mám na mysli našeho Havlíčka Borovského, jaký že mu ti Rakušáci vybrali hezký lágr. Ale zase ta naše Česká kotlinka..
V nemocnici je zajímá jen můj stav. Tu kartičku zase nikdo nechce. Sedím v luxusní čekárně a čekám na řadu. Jsou přede mnou tři zákazníci a všichni tři mají asi zlomenou ruku. Samozřejmě, že pravou. Leváci asi chodí jinam a ty s nohama také. Probíhá základní vyšetření, rentgen, měření tepu, tlaku, výška,hmotnost a já nevím, co všechno je ještě potřeba, aby mi dali normálně ruku do sádry. Nakonec mi pověsili na prsty takové chňapky a na ně zavěsili závaží a ruku nasměrovali dolů. Kosti takto už o sebe nebrnkají a je to docela příjemné. No spíše úleva.Dostávám fešáckou lehkou sádru a jsem propuštěn ven. Opsali si pouze adresu v pase a mrkli na kartičku mé Všeobecné pojišťovny. Toto jim prý stačí, že teď, když jsme v EU mám na bezplatné ošetření nárok v kterémkoliv státě EU.
 Tak se v tom vyznejte. Je fakt, že až letos mi došlo poštou vyúčtování za ambulantní ošetření. Něco jako spoluúčast. Nebylo to sice našich 30 Kč., ale 16,50 EUR. A ty já teď chci aby mi zaplatila ta UNIQA.
Nevím, jestli je toto ten nejvhodnější příklad pro sjednání si nového pojištění, ale já si rozhodně každý rok nějaké sjednávám. Letos mám právě ten Alpenverein. Člověk nikdy neví a platit třeba 500 000,- Kč. za záchranu vrtulníkem, by bylo zlé. To by se to doma blbě vysvětlovalo, proč najednou musíme ty rohlíky jíst suché....

 


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System