You are here: Home Členové Rostislav Opočenský Články Splněný sen
Document Actions

Splněný sen

Veskrze subjektivním pohledem zachycený prvovýstup na roklického Veleopa

Všechno začalo SMSkou. V sobotu o půl desáté večer sedím doma nad knížkou a přemáhám spánek. Co jsem se stal otcem, nevycházím z radostného rozpoložení, ale taky jsem se od té doby ještě pořádně nevyspal. Jak by řekl jeden prognostik a tenista, co to dotáhl daleko: „Člověk se opravdumm, ale opravdummm nevyspí.“ Však tuhle prognózu už mi předem sdělili všichni věci znalí přátelé, kamarádi i známí.

Fábera v rozlejzací cestěZ mátožné letargie mě probírá pípnutí: „týdýt-týdýt“. Píše Karel: Ahoj kamaradi, ja jenom, ze bysme se potkali za tyden v patek v Holanech v 18.00 hod. v hospode a pak v sobotu rano vylezli na Brachu. Mrknu oknem do tmy a říkám si: to by bylo, zalomit to v lese ve spacáku a vyspat se na čerstvém vzduchu až do rána! Když se na druhý den u nás zastaví Fábera, domlouváme se, že by u té příležitosti nebylo od věci dokončit jednu jeho rozdělanou práci:  cestu na roklického Veleopa.

Počasí zkraje týdne dává tušit, že léto už je definitivně za námi. Ale od středečního odpoledne je sucho a ve čtvrtek se dokonce ukazuje sluníčko a na slunci je dvacet stupňů. V noci na pátek je pod mrakem, takže nepadla ani rosa. Budeme-li mít štěstí, vydrží sucho až do odpoledne. Vyrážíme kolem půl druhé, cestou nabíráme Fáberova parťáka Martina Č. a lesní zkratkou, na které se dřív jezdila rychlostní zkouška Rallye Bohemia, si to míříme kolem Vlhoště směrem k Roklici. Soutěžní vozy v osmdesátých letech měly trochu jiné podvozky než Fáberovo vozidlo a tak k první roklické vodárně přijíždíme se spodkem auta vycíděným hlínou a kamením.


ProjektCestou malebně zhyzděnou těžební technikou přicházíme na tábořiště pod Zlým bratrem. Fábera si na rozlezení vybírá novou cestu od Běliny na nedalekou Libereckou věž. Čermy ho jistí a během chvíle mají oba cestu vylezenou. Přesouváme se o pár kroků dál a za rohem věže Karlův kámen se otevírá výhled na velkou stěnu Veleopa s bombastickou údolní cestou od Josky Rybičky.

Při hraně napravo od údolky jsou natlučené dva staré rezavé kruhy a v prvním z nich vlaje omšelá smyčka. Jako příslib odvážného pokračování visí nad druhým kruhem ve dvou připravených navrtávácích další smyčka s karabinou — místo posledního návratu. Letitý projekt zde čeká na svého prvovýstupce.


Propriety potřebné pro pikantní prvovýstupTen nelení a hned vybaluje svých pět P (čili Propriety Potřebné Pro Pískovcový Prvovýstup): kovárnu s kruhy, cement, olovo, banán a termosku s vínem.

Po krátkém intermezzu spojeném s přípravou pozice pro fotografování nastupuje Fábera do úvodní bouldrové pasáže a během okamžiku vyvzlíná k prvnímu kruhu a vzápětí testuje, zda smyčka v něm visící není příliš zteřelá.


Není, a tak výstup pokračuje oblezem prvního kruhu těžkým terénem. O dva metry výš dolézá Fábera k prvnímu roklickému šuplíku. Zde letmo zrakem poměří skalní břicho se svým a uspokojen výsledkem vybírá smyčku, která bude držet ve ztvrdlé strouhance. Nevím, jestli uvažuje o tom, zda pevnost smyčky nebude muset o chvíli později testovat. Já doufám že ne, ale přesto pro jistotu zapínám na fotoaparátu režim střelby jednoho snímku za druhým. Zachytit na fotografii padajícího člověka je obtížné, neboť za letu různě máchá údy, a tak ať je raději snímků víc a je z čeho vybírat.
U prvního      Kdo má větší břicho? Veleop nebo Fábera?


Jištění je jistota!

Jištění je jistota


Žádný pád se ale nekoná a tak se Fábera po chvíli ocitá u druhého kruhu. Nad ním už žádné další nejsou. Jen dva navrtáváky o pár metrů výš připomínají, že jednou se mu už od druhého kruhu podařilo odlepit. Snad za tu dobu déšť nespláchl do údolí klíčové chyty a stupy. Těch v téhle pasáži moc není a lezení připomíná levitaci na drolící se břízolitové stěně.

Delikátní lezení      Jistič Čermy


Zanedlouho je Fábera nastoupaný nad kruhem uprostřed žluté stěny a já si musím utřít nervozitou zpocené ruce. Fábera nemusí, protože písečku na osušení jsou všude kolem něj hromady. Na každém chytu jedna. Čermy dole zodpovědně jistí.

Levitace dopadla dobře, karabina je procvaklá a zanedlouho je i třetí bórek v místě, kam přijde kruh. Začíná tvrdá dřina.

Makačka

Makačka

Čistička


Ještě utemovaný kruh zamazat maltou a je to.Kruh je hotov


Cesta se dolézá sedmičkovým terénem. Jdou tam dva uzly, ale žádné tutovky to nejsou.

Výlezová stěnka


Je posekáno!

Je posekáno!


Na závěr, aby byla cesta pro lidi, přidává Fábera čtvrtý kruh ve výlezové stěně.

Nová cesta Splněný sen VIIIc je na světě!

Zápis v knížce

Teď už jen oslavit prvovýstup zaslouženým vínečkem a hurá zvěstovat tu novinu do Holan do hospody!

Na oslavu

Tam dorážíme až se setměním, ale zatím je tu jen Zdeněk se svým kamarádem. V hospodě mají na výběr ze čtyř druhů piv a dvou druhů jídel, takže vybíráním se příliš nezdržíme.

Zanedlouho přijíždí Pif, Ondra s přítelkyní (jméno jsem bohužel zapomněl) a po chvíli i Karel s Hankou a psem Badíkem. A to už se rozjíždí kolotoč více i méně uvěřitelných, ale vždy dobře vystavěných a hlavně vtipných historek, takže mám celý večer pusu od ucha k uchu. Bohužel z Roudnice ten večer už nikdo nedorazil a tak se nakonec rozhoduju, že než se druhý den komplikovaně vracet domů, pojedu zpátky s Fáberou a s Martinem a že spaní na čerstvém vzduchu za zurčení Loubenského potoka i lezení druhý den trapně oželím.

Po Rallye Bohemia cestou do Roklice jsme si v opačném směru dali ještě Rallye Prázdná Nádrž. Ukázalo se, že Fáberův Fiat umí jezdit na naftové výpary a potom ještě na neředěnou holou naději, takže jsme k pumpě ve Štětí a nakonec i domů do Roudnice v pohodě dojeli.

No a když jsem o pár hodin později v noci nad ránem začínal druhou padesátku koleček po obýváku se řvoucím uzlíčkem v náruči, v duchu jsem si představoval, jak by se teď asi spalo ve spacáku v Roklici. Tak příště!

Links
by Rostislav „Orbis“ Opočenský last modified 2008-09-21 20:28

Splněný sen

Posted by Zdénaat 2008-09-22 07:38
Óó, móóc pěkné. Zdraví ješita.

Smíšený pocit

Posted by Josef Novotnýat 2008-09-22 07:41
Dneska ráno přídu do práce a kolega mi hlásí jak se mu krásně spalo pod převisem. Zapnu počítač a tady tohle. Neprokoučoval jsem něco? Jak mám po zbytek dne podávat pracovní výkony. Ikdyž víkend nebyl tak špatnej, žena se pohádala s tchyní a ta už k nám "nikdy" nepřijede a zasadil jsem angrešt a bílej rybíz, opravil čerpadlo a zahájil topnou sezónu. Tak čau na vinobraní na Vodce.

počteníčko

Posted by čermyat 2008-09-22 08:34
Ahoj,hezky jsi to popsal a parádní fotky!

Díky, kluci, za reakce

Posted by Orbisat 2008-09-22 08:51
Mé druhé já, Japonec jménem Ye-Shi-Ta, je spokojen :-)

Uřezané hlavy, nohy a ruce na fotografiích ve fotogalerii nejsou dílem mým, ale dílem javascriptové prohlížečky fotografií, kterou na webu používáme.

A pro Pepika: jestli máš tchýni s tradičními povahovými rysy a ta se zavázala, že už k vám nepáchne, měl bys spíš plesat než řešit smíšené pocity! ;-)

Jemná paralela

Posted by Josef Novotnýat 2008-09-22 09:40
No, páč sem současně nebyl v Roklici! ;-)


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System