You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec Free Tibet
Navigation
 
Document Actions

Free Tibet

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2009-03-10 11:24

V úterý 10. března 2009 od 17.30 hod. se uskuteční před Čínskou ambasádou na Praze 6, Pelléově ulici demonstrace proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu. Můžete-li přijít, udělejte to prosím.

What demonstrace
When 2009-03-10
from 17:30 to 20:00
Where Praha 6, Pellérova ulice.
Add event to calendar vCal
iCal

 

Další aktivity pořádané k 50-ti  letům od povstání tibetského lidu proti čínské okupaci, která probíhá dodnes, najdete např. na www.potala.cz nebo www.tibinfo.cz . Noviny s obsáhlými informacemi ke stažení zde

 

          
 

V květnu bude v Praze probíhat setkání EU – Čína. Je vhodné připomenout našim politickým reprezentantům mimo jiné usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR z dubna minulého roku, v kterém poslanci vyzývají všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti. Až bude znám program onoho zasedání, budou vyhlášeny protestní shromáždění, aby politici věděli, co si o jednání, které by mělo směřovat jen k "ekonomické spolupráci", myslíme.

V případě, že 10.3. vaše město nebo vesnice nevyvěšuje Tibetskou vlajku, apelujte na zastupitele aby příště tak učinili. Je to den výročí zahájení okupace Tibetu Čínskou lidovou armádou. A udělali něco málo pro okupované území. Vždyť i naše země si něčím podobným prošla a nemělo by nám to býti lhostejné. 

VLAJKA PRO TIBET.

 

 

Cesta vede do Tibetu

Posted by Josef Novotnýat 2009-03-11 12:25
Před 14 dny jsem zůstal čučet na Noc s Andělem, byla z výstavy Šangri-la v Bratislavě, která by měla doputovat i do Čech(mimochodem z autentických krásných věcí sestavená kýčovitá holomajzna, která mi připomněla dětství, kdy v Teplicích před radnicí zastavil kamion s mumifikovanou velrybou a stála se na ni fronta jak na Rudým náměstí na Lenina).
V tom pořadu promítli otřesné záběry, které natočili nedávno zesnulý kameraman Josef Vaniš s režisérem Vladimírem Sísem, když jako kluci po škole byli vysláni Armádním filmem v 50. letech do Číny. Zřejmě to byly záběry, které se nedostaly do krásného dokumentu Cesta vede do Tibetu (1954) ke kterému četl komentář Karel Höger. Kompletní obrazový materiál, který zřejmě čekal dobře schován, dostal na své návštevě v Praze (myslím 1998) dalajlama. Byly tam i záběry ze setkání filmařů s dalajlámou před jeho odchodem do exilu. Pár fotek se dá vypátrat ještě na webu. Musel to být určující životní zážitek pro ty dva borce. Jeli točit stavbu silnice z Číny do Tibetu (tenkrát u nás všichni nosili rádiovky, měli vyhrnutý rukávy a jásali na stavbách mládeže) a přivezli materiál o vyhánění lidí, bourání vesnic a chytání ozbrojených mnichů. Musel to být ohromný mumraj a jsou tam nádherné záběry toho, co již neexistuje, čistého a kulturně nespraseného Tibetu.
Dá se tenhle film někde vidět? Je to čirá konzerva Tibetu stará 55 let.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System