You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec Pojištění pro horolezce
Navigation
 
Document Actions

Pojištění pro horolezce

Lezete, lyžujete, bikujete, skialpujete, bouldrujete nebo provozujete jiné aktivity v outdůru? Pak právě pro Vás je dobré si sjednat nějaké pojištění. Ono strávit den na lůžku v zahraničí, je pro Vaši kapsu rozhodně těžší, než den u nás i po Julínkově zdravotní reformě. A takový vyhlídkový let vrtulníkem kolem nějakého Alpského vrcholu bude taky dražší než vyhlídkový let s Andulou kolem Řípu...


A z těch několika málo možností, jak se výhodně pojistit (ona ne každá pojišťovna do takového rizika jde a když, tak si to nechá zaplatit), zde uvedu pouze dvě nejdostupnější a asi i nejvýhodnější.


UNIQA 

Jedna možnost je se pojistit přes pojišťovnu UNIQA a.s., která má s ČHS smlouvu a pojištění je tedy i vázáno na členství v této organizaci. 

  • Pojištění se vztahuje na horolezectví i sportovní aktivity, které lze chápat jako trénink pro horolezectví (např. i lyžování), včetně úrazů při dopravě. Pojištění se však nevztahuje na úrazy vniklé v důsledku plachtění, létání, při motoristických sportech, motorových sportech na sněhu a ledu a při sjíždění divoké vody a bojových sportech.
  • Pojištění lze sjednat buď standardní (970 Kč) nebo nadstandardní (1320 Kč).
  • Bližší podmínky naleznete zde: Podmínky léčebné pojištění Uniqa 2009.doc
  • Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně pojištění neváhejte kontaktovat sekretariát ČHS!

 

Další a asi nejznámější a nejuniverzálnější pojistkou je členství v Alpském klubu.


ALPENVEREIN  

Součástí členství v tomto horském svazu je i unikátní systém pojištění prakticky všech druhů pohybových a sportovních aktivit provozovaných ve volném čase vč. pojištění tzv. rizikových druhů sportů. Velice důležitý přitom je ten fakt, že pojištění, která jsou součástí tohoto členství, platí i při rekreační dovolené a většina druhů pojištění platí i při služebních cestách. Všechny druhy pojištění, kromě pojištění spoluodpovědnosti, tj. pojištění sportovních aktivit, rekreačních pobytů i služebních pobytů platí po celém světě. Více o tomto systému pojištění v samostatném letáku:
 

Celosvětový servis pro členy Alpského klubu - Alpenverein Weltweitservice

 

Nabídka a registrace členství v AV včetně všech organizačních návazností je prováděna z Prahy. V centrále AV v Praze na adrese ALPY, Štefánikova 63, 150 00 Praha 5, tel. 257 328 388, fax 257 324 265, e-mail: alpy@alpy.cz budou vaše žádosti vyřizovány i v budoucnu.

Jakékoliv další potřebné informace ohledně členství v Alpenvereinu a výhod spojené s ním, najdete na 

www.alpenverein.cz

 

ČHS — úrazová pojištění

A ještě pár informací k úrazovému pojištění, která lze sjednávat pouze prostřednictvím sekretariátu ČHS.

ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ U POJIŠŤOVNY KOOPERATIVA A.S. 

ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ U POJIŠŤOVNY ČESKÉ SPOŘITELNY A.S. 

  • Pojištění se vztahuje pouze na činnosti, ke kterým dojde při provádění horolezecké činnosti a činnostech s ní souvisejících. Pojistnou událostí je pouze smrt následkem úrazu a trvalé následky úrazu.
  • Cena pojištění je 230 Kč.
  • Bližší podmínky pojištění naleznete zde: Podmínky úrazové pojištění ČS 2009.doc

 

 A jedna praktická událost, má vlastní zkušenost z lyžovačky v Itálii.

6.4.2006. Mimo vyznačené sjezdové tratě, tedy ve volném terénu, jsem nedoskočil, kam jsem potřeboval a následoval pád. Zdálo se mi, že se nic moc nestalo, ale při znovu nasazování lyží mi nějak plandá pravá ruka.Ihned si diagnostikuji zlomeninu zápěstí. Nezbývá mi než se sebrat a svah znovu vyšlápnout a sjet do jiného údolí a pak takto ještě jednou. Byl jsem tam blbec sám a uvědomuji si, že to není nejpříkladnější. Ale telefon jsem měl a číslo na místní horskou taky, takže zase jsem úplně mimo mísu nebyl. Po dvou hodinách se dostávám k restauraci na svahu, kde popijí bombardino moji známí a i Markéta. Je tam i Ivoš, chirurg z Rakovníka. Říkám "Ivoši, asi jsem si zlomil ruku" Nevím proč, ale všichni se smějí. Já říkám, "ale opravdu!" a vyhrnuji bundu. Ivo mrkne na opuchlou ruku a říká, že ne asi, ale jistě. Ivo vládne dobře Italským jazykem a tak ihned volá carabiniery. Je to vlastně obdoba naší městské policie. Přijíždí hezká černovlasá Italka v modrém mundůru na lyžích doprovázená už méně hezkým černovlasým borcem, stejně oděným. První pomoc v podobě dlahy mi provádí přímo na zahrádce restaurace. Cpu jim kartu pojištěnce. Tehdy právě přes ČHS u Uniqy. Ale moc je to nezajímá, respektive vůbec ji nechtějí.

Do údolí mě chtěli svézt na tzv. švédských saních. To odmítám, a tak si to svištím v doprovodu policie dolů po svých na lyžích. Dole na mne již čekala sanitka a vezla do asi 80 km vzdálené nemocnice v Brixenu. Ivoš jede pro jistotu se mnou, ale s posádkou v sanitce si již moc nepokecal. Mluví mezi sebou jen německy a na italštinu moc nereágují. Do krásného města v Severním Tyrolsku Brixenu vjíždím s houkačkou a já mám na mysli našeho Havlíčka Borovského, jaký že mu ti Rakušáci vybrali hezký lágr. Ale zase ta naše Česká kotlinka..

V nemocnici je zajímá jen můj stav. Tu kartičku zase nikdo nechce. Sedím v luxusní čekárně a čekám na řadu. Jsou přede mnou tři zákazníci a všichni tři mají asi zlomenou ruku. Samozřejmě, že pravou. Leváci asi chodí jinam a ty s nohama také. Probíhá základní vyšetření, rentgen, měření tepu, tlaku, výška, hmotnost a já nevím, co všechno je ještě potřeba, aby mi dali normálně ruku do sádry. Nakonec mi pověsili na prsty takové chňapky a na ně zavěsili závaží a ruku nasměrovali dolů. Kosti takto už o sebe nebrnkají a je to docela příjemné. No spíše úleva. Dostávám fešáckou lehkou sádru a jsem propuštěn ven. Opsali si pouze adresu v pase a mrkli na kartičku mé Všeobecné pojišťovny. Toto jim prý stačí, že teď, když jsme v EU, mám na bezplatné ošetření nárok v kterémkoliv státě EU.

Tak se v tom vyznejte. Je fakt, že až letos mi došlo poštou vyúčtování za ambulantní ošetření. Něco jako spoluúčast. Nebylo to sice našich 30 Kč, ale 16,50 EUR. A ty já teď chci aby mi zaplatila ta UNIQA.

Nevím, jestli je toto ten nejvhodnější příklad pro sjednání si nového pojištění, ale já si rozhodně každý rok nějaké sjednávám. Letos mám právě ten Alpenverein. Člověk nikdy neví a platit třeba 500 000,- Kč. za záchranu vrtulníkem, by bylo zlé. To by se to doma blbě vysvětlovalo, proč najednou musíme ty rohlíky jíst suché....

 

by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2009-03-17 07:44

To je přesně ono

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2009-03-17 08:11
Díky! Ušetřil jsi myslím spoustu času s hledáním informací lidem, kteří ten přehled nemají. Mně tedy určitě.

Co se, stalo se?

Posted by Josef Novotnýat 2009-03-17 09:24
Nejen slušnej oddíl,ale i slušnej předseda. Fábero, ty mě neustále překvapuješ! To sis teda u mě šplhnul!

šplh

Posted by Fáberaat 2009-03-18 08:22
Na šplhání jsem machr, ale s tím lezením to včera na stěně byla velká bída. V lednu jsem lezl 8- a teď jsem se trápil v i v 6+ ??? Nechápal jsem co se děje. Dnes ráno se vážím a mám 69 kg. To už jsem taky dlouho neměl. Mívám o 5 kg. více, a tak to bude asi tím. To lehké tělo dostat nahoru je asi těžší než tam dopravit to těžší.Musí mě zachránit ty kliky, páč bych byl v Juře slabý jako kuře.
Hola v pátek na plese.... Štíhlý kozel.

šplh

Posted by Jiří Novákat 2009-03-19 07:58
Tak jsi mě předsedo uklidnil, já zase 6kg přibral, tak dle tvé teorie mi to poleze jako nikdy. Zatím jsem to teda ještě nezkoušel. Pepo co ty na to? Jo a na bál si vemte sněžnice, dle toho co vidím za oknem.Jirka

šplh

Posted by Josef Novotnýat 2009-03-19 10:32
No, matematicky vyjádřeno na grafu, bych to viděl na hyperbolu.
Prostě implicitně řečeno:||F1X||-||F2X||=2a,
kde množina všech lezců X ve vertikální rovině, kteří mají od dvou různých ohnisek F1(smrt hlady) a F2(smrt z přežrání) konstantní (neměnnou) absolutní hodnotu rozdílu hmotností. Pokud 2a<0 padáš podvýživou, pokud 2a>0 padáš nadváhou, jen při 2a=0 máš lezeckou váhu. Někteří badatelé do problematiky zahrnují i tzv Gillův koeficient, což je číslo vyjadřující kvalitu svalové tkáně, ale pro názornost je to již zbytečně komplikující veličina.

Motivace

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2009-03-25 08:33
Přečtěte si zajímavý motivační článek k tématu.

Fakt dobrý!

Posted by Josef Novotnýat 2009-03-25 09:03
Líbil se mi názor, že když je záchranka neúspěšná, měli by fakturovat jen snesení těla. Nechápu, jak mohou fakturovat mzdy, to jako makaj v úkole? Takže, kdo chce jet na Slovensko, napsat list na rozloučenou, aby šlo o sebevraždu. Zajímalo by mě, jaký by byl rozdíl ve fakturované částce, kdyby dotyčný byl pojištěn a fakturu by obdržela pojišťovna.
A pak že je v horách svoboda, kdepak, jak vyjdeš před barák, už po tobě a tvejch prachách jdou. Odplivneš si na chodník a už to jede.

úraz

Posted by alenkaat 2009-09-22 14:00
I já si myslím,že stojí za to si zaplatit přibližně 500kč na týden a mít klid.Mě se stal úraz horší.V Itálii se skiparku jsem nezvládla skok a dopadla jsem na zadek.Následný převoz do Brixenu na vyšetření (perfektní přístup lékařů),stanovena diagnoza:rozdrcený obratel L1.Okamžitý letecký převoz na operaci do Insbrucku.V Brixenu se nikdo nezajímal o pojištění a péče byla poskytnuta a stejné to bylo v Insbrucku.Po převozu do ČR začaly chodit faktury na částky tak vysoké, že by z naší rodinky, nemít pojištění byli bezdomovci.A to nemluvím o ceně operace,která dosáhla 100000EUR.Lékařům v Brixenu děkuji za okamžitý převoz a profesorům na klinice v Insbrucku za to, že mě dali dohromady a že jsem se dokázala postavit na nohy a začít opět chodit.Proto doporučiji cestovní pojištění a nemyslet si, že MĚ se nemůže nic stát.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System