You are here: Home Členové Zdeněk „Zdéna“ Němec CZECH GASHERBRUM EXPEDITION 2007 Základní informace o expedici
Navigation
 
Document Actions

CZECH GASHERBRUM EXPEDITION 2007

Pár informací o mé letošní cestě do západního Himálaje do Karakoramu.

Základní informace o expedici

V letošních letních měsících, přesněji od 9.6. – 6.8. 2007, proběhla v západní části Himálaje na území Pakistánu jedna z největších expedic v historii Českého horolezectví. Nápad uspořádat výpravu do Karakoramu se zrodil v hlavě Josky Nežerky, jednoho z našich nejúspěšnějších horolezců. Osobnost jenž si svým kamarádstvím, kladným a romantickým přístupem k přírodě a lidem získala mnoho přátel a to nejen z řad horolezců. Jak vypráví ve své knize jeho velký kamarád Joska Rakoncaj (společně stáli na vrcholu Nangá Parbat 8125 m. v roce 1992), „dovedu si představit, že pan Velký zvíře z pražského Metrostavu, může být oblíben i u svých podřízených“. Původní myšlenka, vypravit se pod Gasherbrumy pouze v malém kolektivu, vzala brzy za své. Když se rozkřiklo, že se něco takového chystá, žádosti a nabídky účasti nebrali konce, a tak se pod karakoramské špice vypravilo celkem 22 horolezců z Čech a jeden Nor. Hlavním cílem cesty byli osmitisícové vrcholy Gasherbrum I a II. Když se do party expedice připojili i dva naši reprezentanti Mára Holeček s Janem Doudlebským, byl na světě i sportovní cíl. Vylézt na Gasherbrum III 7952 m. severní stěnou, cestou ještě neslezenou.

   Tato dobrodružná cesta začíná již v Islamabádu, v hlavním městě ne příliš politicky stabilního Pakistánu. Dvoudenní cesta po Karakoram Higvay, jež kopíruje mohutnou ledovcovou řeku Indus, do 800 km. vzdáleného Skardu, není taky pro lehké povahy. Každý se už nemůže dočkat až vezme na záda těžký batoh a protáhne zatuhlé svaly, ale to nás čeká ještě jednodenní cesta džípem do Ascoli. Konečně je to tady. Vyrážíme pěšky po mohutném ledovcovém splazu Baltoro. Během několika etap míjíme a obdivujeme špičaté vrcholy, tak typické právě pro Karakoram. Skupinu skal zvané Katedrály, dech beroucí věže Tranga, Muztag Tover,  nebo nádherný Masherbrum nebo-li K1. Nebýt těchto vrcholů asi by sem na trek tolik lidí nejezdilo. I přesto se jim divím. Cesta po ledovci je náročná, neubíhající a fádní. Zeleň žádná. S Nepálem se nedá rovnat. Po několika dnech pochodu docházíme na patrně největší ledovcovou křižovatku světa, Concordii. Odtud je nejlepší výhled na magickou K2. Další osma Brod Peak se tyčí přímo nad námi. My ovšem toto taky nejvíc pokálené místo opouštíme a jdeme po ledovci doprava do base campu pod Gasherbrum Group. Skupina vrcholů Gasherbrumů zde tvoří nádherný uzavřený prstenec a má celkem šest vrcholů. Jsou to G I – Hidden Peak 8068 m., G II – Zářivá hora 8035 m.,G III 7952 m.,G IV – Shining Wall 7980 m., G V -7320 m., G VI – Chochordin Peak 7003 m. Tato severní část Pakistánu je právem označována za nejkrásnější místo karakoramského Himálaje. A je taky na dalších šest týdnů domovem pro naše snažení o zdolání některého z vrcholů.

  Dle mínění naprosté většiny horolezců, nejen našich, panovalo letos zde krajně nepříznivé počasí. Časté sněžení a tudíž veliké riziko pádů lavin a jen málo dní se stálým počasím, které je nutné pro výstup na takovéto hory. To jsou hlavní důvody proč se letos zde dostalo tak málo lidí na vrchol. Štěstí v tomto neštěstí měli naši kluci extrémisti, Mára s Doudlebákem, když se jim za totální mlhy podařilo utéct z několikadenního obléhání severní stěny G III., byť to bylo bez vrcholu. Na G II se podle našich informací nepodařilo letos, oproti loňským asi 130 lidem, vylézt nikomu. Možná že i proto, že nad klasickou Rakouskou cestou viseli nebezpečné seraky, které padali na výstupovou trasu a vůbec zde bylo hodně sněhu. Ostatně dvěma členům Německé expedice se toto stalo osudným. Možná bylo lepší pokusit se o výstup přímější Francouskou cestou… Ale to jsou jen kdyby. Přesto jsme se bez vrcholu domu nevraceli. Joska Nežerka, Olav Storli Ulvund a Zdeněk Němec vystoupili 12. 7. 2007 Japonskou cestou na vrchol Gasherbrumu I.

   Možná jsme měli taky trochu štěstí na počasí, ale hlavně si myslím, že jsme byli dostatečně dobře aklimatizováni ve správnou dobu. Určitě jsme si to zasloužili za práci na kopci při vynáškách materiálu a natahování fixních lan. Ano, na vrchol jsme se dostali zastaralým expedičním stylem, kdy jsme natahovali fixní lana a budovali výškové tábory. Ale vše jsme si tam vytahali sami a maximálně použili staré fixi. Kdo by jich nevyužil… Některé řeči na portálech o komerční expedici mi radost z vrcholu nemohou vzít. I kdybychom byli komerční expedice, je mi to jedno. Nepovažuji se za žádného extrémního nebo objevitelského horolezce. Chtěl jsem se jen bez použití kyslíku a druhých osob jakkoliv doplácat na vrchol. A to se mi podařilo a jsem za to rád.

1 2
by Zdeněk „Fábera“ Němec last modified 2007-09-17 21:36

Furt se něco děje

Posted by Josef Novotnýat 2009-06-29 22:32
http://www.gasherbrum.cz/

Účastníci zájezdu

Posted by Fáberaat 2009-06-30 20:52
Jo, jo, vím o tom. Posílal jsem Márovi nějaké fotografie na ofíko pohled. Shodou okolností v sobotu na skoro slunné Bořni (v tu dobu Tisá v totálním hnusu)jsem potkal plzeňáky a mezi nimi účastníka zájezdu Kubu Vaňka. Docela náhoda a docela čuměl, že o Gaši toho tolik "vím". Dali jsme pivko, řeč a přání zdravého návratu. Tak kluci hodně štěstí!

Posílal jsem Márovi nějaké fotografie na ofíko pohled

Posted by Josef Novotnýat 2009-07-01 07:32
Nebýt těchto tří u článku a výstavy v kině, tak nemám představu. Prodal jsi autorská práva nebo fotky jen syslíš za pár let do pravěku? :-)

fota

Posted by Fáberaat 2009-07-01 13:22
Jako, že mám sem něco dát? Já ty své vybrané a zvětšené tak postupně někomu rozdávám a pomalu z toho nic nemám. Nejcenější originál, fotofilm z vrcholu Gashe,jsem ztratil právě na promítání v kině (asi),a tak mám jen fota naskenovaná a z digiťáku. Ty parádní jsou fuč. Budu muset jet někdy v budoucnu zase na nějaký kopeček.
Autorská práva jsem neprodal, ale prodávám. Kupec byl zatím jen Mára a v neděli mi volal, že sice fotku vybral, ale že dostanu kulový. Živit se holt musím ručičkama.

Ty parádní jsou fuč

Posted by Josef Novotnýat 2009-07-01 15:09
Neříkej, že jsi přišel i o Boba Marlyho. Ten by se parádně vyjímal na tytulní straně. To víš, že to zazálohuj do fotogalerie!


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System