You are here: Home Členové macask Klasici pískovcového lezení
Document Actions

Klasici pískovcového lezení

by Karel Macas last modified 2008-11-25 21:37

Ve středu 26.11. 2008 od 20.00 hod. bude na Dubině promítnut film o "Pátrání po prvovýstupci Údolní stěnou na Hlásku v Drábských světničkách z roku 1941, Vojtovi Nejedlo. Tvůrci film věnovali památce spoluautora Standy Šilhana.

What pravidelné setkání kulturní akce
When 2008-11-26
from 20:00 to 21:30
Where Horní Dubina 10
Contact Name Karel
Contact Email
Contact Phone 602435941
Add event to calendar vCal
iCal

Ve středu 26.11. 2008 od 20.00 hod. bude na Dubině promítnut film o "Pátrání po prvovýstupci Údolní stěnou na Hlásku v Drábských světničkách z roku 1941, Vojtovi Nejedlo". Tvůrci film věnovali památce spoluautora Standy Šilhana.

Vojta Nejedlo je mezi pískaři pojem, byť většina současných turnovských aktivních lezců ho pro jeho trochu plachou povahu zná snad pouze z vyprávění. Tento nestor předválečného a válečného pískovcového lezení v polovině prosince 2005 oslavil významné jubileum devadesáti let svého života.
Narodil se 15. 12. 1915 v Turnově a již jako osmiletého skauta  ho to táhlo k přírodě, lesu a skalám. Prvním objektem byly Suché skály a brzy pak Klokočí a Skalák. Tak jako většina kluků, pozdějších lezců z Turnova, začínal dobývat skály bez lana. Oblíbeným cílem již v roce 1930 byly mnohé výstupy na Radnici v Klokočí a jak se tehdy říkalo "První" Blatník a Maják na Hruboskalsku. Pozoroval techniku německých lezců a Dr. Mézla z Prahy, kteří však v jeho vzpomínkách neprojevovali mnoho chuti k navázání přátelství.
Cílevědomě se snažil zvyšovat sílu a vytrvalost. Chodil na dlouhé pochody a na kole objížděl všechny skalní oblasti Českého Ráje. Úsměvně, avšak obdivuhodně dnes mohou připadat skazky o nošení kbelíků uhlí do druhého patra s předpaženýma rukama. Byla to nesporně Vojtova silná touha připravit se na lezecké výkony srovnatelné s nejlepšími lezci z Liberce a Drážďan.

Mezi skauty v Turnově našel vynikající kamarády, zejména pak "Fifana" Vodháněla a Františka Svobodu, zvaného "Ryba". S velice skromným vybavením s nimi vylezl Kapelníka. Protože neměli žádné karabiny, přinesl Franta "Ryba", který se učil řezníkem, kovové háky z udírny masa a s jejich pomocí se zajišťovali u kruhů. V současné době to asi v mnohých z nás vyvolává mrazení v zádech, ale byl to zřejmě tvrdý mezistupeň v jeho dalším vývoji. V roce 1935 vylezli ve stejném složení jako první Češi Taktovku.
Nesporně však mezi skvosty pískovcového horolezectví patří Vojtův prvovýstup údolní stěnou Hlásky v Drábských světničkách. Tato těžká cesta s nádherným panoramatickým výhledem bude natrvalo figurovat na předním místě mezi nejkrásnějšími výstupy v Českém Ráji vůbec. Vojta dal cestě jméno "Andělova stěna" po svém kamarádovi z fabriky, který později zemřel na zhoubnou chorobu.

více na www.voda-kamarad.cz

Vítej!

Posted by Rostislav „Orbis“ Opočenskýat 2008-11-25 21:45
Ahoj Karle, vítej na horce.cz! Jsem rád, že jsi sem našel cestu.

A díky za pozvánku na promítání. Podle anotace to bude moc zajímavá podívaná.

Hláska

Posted by Karel Macasat 2008-11-25 21:57
Zuppa ! Karel

Hláska

Posted by rastaat 2008-11-25 23:07
dorazim hned po práci... doufám , že stihnu aspoň kousek moc se těšim...........


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System