You are here: Home Členové Zdeněk "Lahváč" Lahovský České Švýcarsko si připomíná první sportovní výstup na pískovcovou věž
Document Actions

České Švýcarsko si připomíná první sportovní výstup na pískovcovou věž

Images
Stavění.jpg Stavění.jpg
Mapa.bmp Mapa.bmp
Článek poblikovaný 21.3.2013 na usti.idnes.cz, autor Andrea Angermannová ( http://usti.idnes.cz/prvni-sportovni-vystup-na-piskovcovou-vez-fev-/usti-zpravy.aspx?c=A130320_163118_usti-zpravy_alh )

Správa Národního parku České Švýcarsko si spolu s lezci připomíná 125. výročí prvního sportovního výstupu na pískovcovou věž. V roce 1888 ho zvládla trojice Carl Beck, Siegfried Conrad a Friedrich Meuer, kteří bez tehdy běžně užívaných skob a cepínů zdolali skalní věž nad Gabrielinou stezkou u Hřenska.

"Předchůdci dnešních lezců si již brzy začali sami uvědomovat, jak moc jsou zdejší pískovce zranitelné, proto pro jejich ochranu formulovali nejprve nepsaná a později také závazná pravidla," říká k tomu ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Který březnový den se první sportovní výstup uskutečnil, se dnes neví. Alespoň zatím.

"Vrcholová knížka, kam horolezci na špici každý výstup zapisují, se dochovala v archivech saských lezců. Ti ji chtějí ještě letos v archivu vyhledat a přesné datum se tam možná podaří objevit," uvádí mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Becksteinu se muselo říkat Pevnost

Zatím se výročí slaví 19. března, protože tento den si lezci zvolili před 25 lety, když si připomínali 100. výročí zdolání skály. Ta posléze obdržela po propagátorovi sportovního a čistého lezení Carlu Beckovi jméno Beckstein (Beckův kámen).

Později dostala umělý název Pevnost. "Přejmenována byla v roce 1950, když horolezci chtěli vydat prvního horolezeckého průvodce. V padesátých letech minulého století byl problém, aby v knize zůstal německý název, proto byl Beckstein pod tlakem politických okolností přejmenován na Pevnost," přiblížil Salov.

Pro lezce jsou v parku stovky skal

Na území národního parku se nachází stovky věží a masivů, které jsou lezcům k dispozici. Výstup na mnoho z nich je však možný pouze od července do února kvůli ochraně zvířat, když vyvádějí mláďata. Například právě na Becksteinu hnízdí zvláště chráněný sokol stěhovavý.

"Naši lezci díky dobré komunikaci a osvětě mají pro dočasná omezení kvůli hnízdění pochopení a respektují je. Úroveň spolupráce s národním parkem považujeme za velice dobrou a rádi se na některých činnostech při ochraně přírody také aktivně podílíme," říká předseda oblastní vrcholové komise z Českého horolezeckého svazu Jan Pleticha.

Links
by Zdeněk „Lahváč“ Lahovský last modified 2013-03-24 23:06

Beckstein 125

Posted by Josef Novotnýat 2013-03-26 10:01
Výročí jako první připomněl Zdeněk Kropáček: http://cs.euroclimbing.com/?p=20710
a rozvířil diskuzi: http://cs.euroclimbing.com/?p=20858
do které bylo vtaženo vedení NP a jeho mluvčí Tomáš Salov.
V podstatě si můžeme zazpívat Na ptáky jsme krátký. Horolezeckého výročí se chopil národní park a při usměrňování pohybu v parku zároveň s vlastní propagací, zabije dvě mouchy jednou ranou. Jsem zvědav nakolik budou oslavy důstojně stravitelné pro normálního lezce.

Víte, že...

Posted by Josef Novotnýat 2013-03-26 11:40
...na čtvrté fotografii ve výše zmíněném Kropáčkově článku lze zahlédnout Zdeňka Hubku, Jardu Housera, Jardu Stránského a Feryho Ampéra Záběhlíka?
A kdo uvidí první koně, má bod.


Powered by Plone CMS, the Open Source Content Management System